Oturum Aç

Ücretsiz Üye Ol

Göztepe.com Navigasyon

Anketimiz

Göztepe Transfer Çalışmalarında Yıldızlara Önem Vermelimidir?Reklam


Reklam

Göztepe.com Facebook

Göztepe.com Twitter

Temiz Spor Temiz Taraftar - 30.01.2014

Göztepe
Yazar: Olay35

01 ŞUBAT 2012 Göztepe.com

Her hafta sonu oynanan maçların ardından TFF Göztepe'ye öyle yada böyle ceza kesmekte.

 

KİŞİNİN YAPTIĞI CAMİAYA BEDEL EDİLEMEZ

 

TFF için bu durum alışkanlık haline geldi. Oysa en son hafta oynanan maçta iki kendini bilmezin münferit eyleminin cezasını İl Disiplin Kurulu vermiş iken geleneği bozmayan TFF bu iki kendini bilmezin yaptıklarını koca camiaya mal etmeyi yine becerdi.

 

KİŞİ Mİ CEZALANDIRILMALI CAMİA MI ?

 

Futbol Disiplin Talimatnamesi 7.Maddesi "Şiddet yada hakaret içeren disiplin ihlallerinin belirlenememesi halinde disiplin cezası ilgili kulübe uygulanır." maddesi çiğnenmiştir. Avrupa Konseyi'nin 1985 yılı " Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterileri ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi " gereği taraf ülkelerin seyircilerinşiddet ve taşkınlıklarını önlemek ve kontrol altına almak için gerekli önlemleri belirlemelerini ve uygulamalarını isterken 3.Maddenin 1.fıkrası  "Seyirci şiddet veya taşkınlıklarına ilişkin fiillerden suçlu bulunan kişilerin uygun cezalara veya duruma göre uygun idari tedbirlere çarptırılmasını sağlayacak mevzuatı uygulamalarını, gerekiyorsa bu mevzuatı oluşturmalarını" sözleşmede belirlemektedir.

 

CEZA SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR.

 

Aynı Sözleşmenin 3. Madde 4. fıkrası  bu uygulamaların işlevliği konusunda açık yordamları belirlemekle kalmaz 5.Madde "Olay çıkartanların teşhis edilmesi ve bunlara yapılacak muamele " yi belirlemektedir. TFF, Avrupa Konseyi " Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterileri ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi "uyarınca Göztepe - Akhisar Belediye Spor maçında taraftarın neden olduğu ahdedilen olaylara ilişkin olay çıkarttığı zaten belirlenmiş, teşhisi yapılıp, idari cezası verilmiş kişilerin münferit eylemlerinden dolayı Göztepe Spor Kulübüne idari para cezası vermek yerine, yine Avrupa Konseyi " Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterileri ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi " ve diğer uygulamalar babında seyircilerin şiddet ve taşkınlıklarının önlenmesi konusunda idari yaptırımlardan çok adli yaptırım yollarına gitmeli, adli yaptırımlara geçiş safhasında da spor, sporcu, spor kulübü ve gerçek taraftarın korunması için gerekli tüm alt yapının yaratılmasını sağlamalıdır.

 

TEMİZ SPOR TEMİZ TARAFTAR İÇİN

 

Çağımızın en büyük sosyal olayı spor müsabakalarında güncel bir sosyal olgu niteliği taşıyan ve geniş etkileri olan şiddet hareketlerinin genellikle spor dışından kaynaklandığını ve sporun sık sık şiddet hareketleri çıkmasına sahne olduğunu düşünülürse spor müsabakalarında gelişen seyircilerin şiddet ve taşkınlıklarına karşı, temiz spor ve temiz taraftar yaratabilmek için her ne kadar devlet, millet, basın, okul, eğitim... faktörleri ortaya atılıyorsa da işin gerçek yüzü hiçbir zaman konuşulmamaktadır.

 

SONUÇ OLARAK

 

"Temiz Spor Temiz Taraftar" yaratma adına; "nedenler" ve "niçinler" gerçek çıplaklığında konuşulmalı, "nasıllar" dan ve cümle arası "ama" lardan çok kati eylem planlarının uygulanması gerekmektedir.

Yazarın Diğer Yazıları
Anlaşmazlık ve anlaşılamamazlık
S.O.S
Ruhumun İlahi Ebedi...
İş Ne Keramette...
Ne bekliyorduk ki !!!
Ne Mutlu Göztepe Taraftarıyım
Aman Dağınık Kalsın
Yazıklar Olsun !
Toplam Görüntülenme : 964
www.göztepe.com Taraftar Burada © 2015 | Künye - Privacy Policy
Instagram Takipçi Kasma Instagram Takipçi Kazanma