Oturum Aç

Ücretsiz Üye Ol

Göztepe.com Navigasyon

Anketimiz

Göztepe Transfer Çalışmalarında Yıldızlara Önem Vermelimidir?Reklam


Reklam

Göztepe.com Facebook

Göztepe.com Twitter

“İngiliz Nevzat” David Franko 'Hey yavrum hey. Tıpkı İngiliz gibi!'

“İngiliz Nevzat” David Franko  'Hey yavrum hey. Tıpkı İngiliz gibi!'  - 30.12.2018


Nevzat Güzelırmak... Göztepe'nin gözbebeği ve efsanelerinden biri... Futbolun duayen isimlerinden nam-ı diğer İngiliz Nevzat. Beş yaşında babasının ölmeden 15 gün önce miras niteliğinde hediye ettiği kauçuk bir topla başlamıştır futbol hayatına. İzmir Namık Kemal Lisesi'nde keşfedildi Güzelırmak. Çayırlıbahçe'de oynadı. Daha sonra Göztepe ve Milli Takım. 25 defa milli olan ve spor hayatında 55 yılı geride bırakan futbolun ağabeyine “Anlat Ustam” diyoruz... Kaç gol sığdırdın 55 yıla?.. Kaç fileyi parçaladın?.. Gözleri parlayarak cevap veriyor: “Hadi başlayalım o zaman...”

Göztepe Spor Kulübü'nü çalıştıran Abbas Göçmen tarafından keşfedilmiş Nevzat Güzelırmak. O dönemde tüm futbolcuların antrenörler tarafından dikkatlice izlendiğini söylüyor İngiliz Nevzat ve devam ediyor anlatmaya...

"Fevkalbeşer” bir genç

“Abbas Göçmen, Halil Kiraz'a Çayırlıbahçe'de sarı bir oğlan var, fevkalbeşer (insanüstü) diyor. Düşünün, o yaşlarda daha bana böyle bir lakap takmayı uygun görmüş. Ben bundan çok büyük bir mutluluk duydum. Sonra bir gün halk sahasında bir maç gerçekleştirdik Göztepe ile birlikte. O gün Göztepe ile oynadığımız maçta iki gol attım. Çıkarken saha kenarında demir parmaklıklar mevcuttu. Kısa boylu biriydi. Ben çocukken sarışındım, ‘Sarı, gel bakayım buraya,’ diye çağırdı. ‘Sen Göztepe’yi sever misin?’ diye sordu bana. 'Severim' diye cevap verdim. ‘O zaman yarın malzemelerini al, Göztepe sahasına gel’ dedi. Ertesi gün bütün mahalle arkadaşlarımla birlikte sahaya gittik. O zamanlar takımda Güler ve Gürsel Aksel Kardeşler, Fikri Abi, Yücel, Tuncer, Rahmi, Hakkı Abi gibi oyuncular vardı. Abbas Ağabey beni görünce, ‘Çabuk oyuna gir,’ diye seslendi. Onlar tam maça başlamak üzereyken ‘Durun, durun, bir çocuk geliyor,’ dedi. Ve böylece serüven başladı.” 

“İngiliz Nevzat” nereden geliyor?

Dillere pelesenk olan “İngiliz Nevzat” lakabının kendisine çok sevdikleri Göztepe Kulübü yöneticilerinden David Franko'nun taktığını Nevzat Hoca sözlerine şöyle devam ediyor: “O dönem içerisinde kulüp yöneticilerinden, herkesin çok sevdiği David Franko vardı. Bir gün maç esnasında topa öyle uzun bir vuruş gerçekleştirmişim ki, David Ağabey tirübünde ayağa fırlayarak 'Hey yavrum hey. Tıpkı İngiliz gibi!' diye bağırmış. O günden sonra lakabım İngiliz Nevzat olarak dillere dolandı.”

Havalı geldiler, havasız döndüler

Unutulmaz maçlardan bahsediyoruz usta ile birlikte ve soruyoruz unutamadığınız bir maç var mı diye. Olmaz mı diyor kendine has gülüşünü ekleyerek: “Atletico Madrid maçı var ki hiç unutmam. Maçın bir geçmişi mevcut. Brezilyalı antrenörleri İzmir’de oynadığımız Anvers maçına gelip izlemiş bizi. Belçika’daki ilk maçı kazanmıştık. O akşam da rahmetli Mazhar Zorlu’nun kokteyli vardı. Necmi Tanyolaç, Halit Kıvanç gibi üstatlar da maça geldi, daha doğrusu Göztepe onların İzmir’e gelmesini sağladı. Efes Oteli'nde kamptayız. Onlar tur atlamayı garanti gördüler herhalde, özel uçakla ve eşleriyle birlikte havalı havalı geldiler. Efes Oteli'nin salonuna girerlerken bir insan izdihamı... ‘Göztepe’ sesleriyle yıkılıyor ortalık. Adamların suratı pudra şekeri gibi oldu. ‘Bunların iyi bir derse ihtiyaçları var, bir yenelim de görsünler’ dedim. Ve öyle de oldu, o yüzden bu maç hiç aklımdan çıkmaz.”

"Belediye başkanlarının futbol ile alakaları yok”

Dünya Futbolu, Türkiye futbolu derken sıra İzmir futboluna geliyor. İzmir'deki takımlarının olması gereken yerde olmamasından yakınırken sözlerini sürdürüyor: “Toplasan zaten beş tane İzmir takımı var. Ve hiç biri olması gereken yerde değil. Bunun nedenine gelirsek eğer, siyasi olarak yorumlanmasın bu söyleyeceğim, ancak hangi belediye başkanı gelirse gelsin futbol ile hiç bir alakaları yok. Futbol oynayacak bir karış alan mevcut değil ki bu takımlar gelişebilsinler. Ben Namık Kemal Lisesi'nde oynarken sadece bizim okul içerisinde irili ufaklı beş saha mevcuttu. Hem de o dönemde.”

Nevzat Güzelırmak kimdir?

Göztepe takımının efsanevi oyuncularındandır. Oyun stili, tek top oynama alışkanlığı sebebiyle dönemin yöneticilerinden David Franko'nun taktığı “İngiliz” lakabıyla anılmıştır. Abbas Göçmen tarafından keşfedilip 1959 yılında Göztepe'ye transfer olarak profesyonel futbol hayatına başlamıştır. 1976 -1998 yılları arasında sırasıyla Genç Milli Takım, Göztepe, Boluspor, Denizlispor, Afyonkarahisarspor, Bursaspor, Altay, Konyaspor, Karşıyaka, Kayserispor, Kuşadası Gençlikspor takımlarında teknik direktörlük yapmıştır.

Fotoğraftakiler

Göztepe’nin 1961-62 sezonuna ait bir kadrosu.

Ayaktakiler (soldan sağa): Seracettin Kırklar, Sümer Çulha, Hakkı İyibilir, Burhan Şeflek, Çağlayan Derebaşı, Nevzat Güzelırmak.

Oturanlar: Sedat Çağlayan, Abdürrahim Erdölek, Ali Rıza Odman, Gürsel Aksel, İzzet Kaylı.

#Göztepe #Göztepecom #NevzatGüzelırmak #İngilizNevzatToplam Görüntülenme : 636
Tarih : 30.12.2018
Yazar : Admin

Etiketler : goztepe com


Bu Haberi Forumda Tartışmak İçin TıklayınYorumlar

Henüz bu habere yorum yapılmamıştır.

Yorum Yap


www.göztepe.com Taraftar Burada © 2015 | Künye - Privacy Policy
Instagram Takipçi Kasma Instagram Takipçi Kazanma