Oturum Aç

Ücretsiz Üye Ol

Göztepe.com Navigasyon

Anketimiz

Göztepe Transfer Çalışmalarında Yıldızlara Önem Vermelimidir?Reklam


Reklam

Göztepe.com Facebook

Göztepe.com Twitter

İmbat İzmir'e Küstü - Göztepe Yelken

İmbat İzmir'e Küstü - Göztepe Yelken  - 24.06.2016


İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi tarafından devamlı kitaplar yayınlanmaktadır. Bu yayınlardan yazar Mehmet Demirağlı’nın esiri İMBAT İZMİR’E KÜSTÜ ‘yü okumanızı tavsiye ederim. Yazar Mehmet Demirağlı kitabının başında “ Daha fazla beklemeyelim, bizden öncekilerin pek çoğu gibi yaşadıklarımızı, görüp öğrendiklerimizi mezara götürmeyelim. Belgeleyelim, gelecek nesillere bırakalım ki onlar da üstüne bir şeyler koysun, bu çabalar yayılıp gelenek oluştursun. “ diyerek doğup büyüdüğü şehri yaşayıp gördüklerini ve anılarında kalanları kaleme almış. Yazarın kitabına sahip olup ve okursanız o sayfalarda kendi isimlerinizi de bulabilirsiniz, ben Göztepe bahsi geçen kısımlardan küçük bir parçayı sizlere sunuyorum.  

…….

Virajdan çıkıp biraz ilerleyince sol köşede keresteci Nejat Tezol’un büyük evi ve karşısında iki katlı “ Göztepe Kulübü” lokali bizi adeta karşılıyor. Yelken ve futbol alanında büyük başarılar kazanmış İzmirimizin güzide kulübü.

1925 senesinde Altay kulübünden ayrılan bir grup gencin kurduğu kulüp. Deniz tarafında yelken şubesi tesisleri ve önünde uzanan uzunca iskelesi. Pirat – Şarpi – Dragon ve sonraları bunlara katılan Flying Dutchman ile ardından gelen Finn sınıfında, rakip kulüp Karşıyaka ile yapılan kıyasıya yarışlar.

Bu konuda milli yelkenci Ziya Selamioğlu bakın neler demekte:

“ Özellikle Karşıyakalı yelkenci arkadaşlarla İzmir ve Türkiye birinciliklerinde kıyasıya yarıştık. Senelerce süren bu rekabet aramızda aynı zamanda güçlü bir dostluğu da beraberinde getirdi. Seneler geçti, yaşlar ilerledi ama dostluklar devam etti. Yakın zamanda Karşıyakalı yelkenciler arkadaşlarla eskileri anmak üzeri buluştuk. Karşıyaka yelken kulübü lokalinde hazırlanan akşam yemeğini birlikte yedik. Ortak masamız oldukça kalabalık idi ve masa üzerine yan yana Karşıyaka – Göztepe nin küçük flamaları konmuştu. Civardaki masalarda oturanlar bu duruma şaşırıp kaldılar. Son senelerde böyle bir beraberliğe hayretleler içinde bakmakta idiler. Bunun nasıl gerçekleştiğini soranlara: Arkadaşlık ve dostluğa dayalı rekabetin asıl olduğunu, bu beraberliği her iki güzide camianın her alanda gerçekleştirmesi gerektiğini ifade ettik. Güzel gece sona erdi ama taraftarlar arası dostluk bir türlü kurulamadı…”

Bi dönem Türkiye şampiyonluklarına abone İzmirli yelkenciler Fetul, Haluk, Muzaffer, Nesrul ve Cihat, Selim Kalkış ( rahmetli Memiş Kalkış adına yelkenli yarışları düzenlenirdi), David Franko, Şahsuvar Güngör, Bilhan Merseci, Abdullah Kalfaoğlu, Muammer Altınbilek, Ziya ve İbrahim Selamioğlu, Kemal Kayın (Fok Kemal), Hayri Karabilgin, Müfit Yılmaz, Raşit Ergun, Ahmet Elbirlik, Bacak Mehmet, Mayın Memet, Altan Yalman hatırladıklarım. Gerek İzmir gerek Türkiye şampiyonalarında başarıdan başarya koşmuş, bu başarılarını Avrupa’ya da taşımıştır. Bu başarıda bir dönem yalı gençliğinin yelken sporuna olan tutkusu önemli etken olmuştur. “ Göztepe Yelken Kulübünün kuruluşu ile ilgili olarak dönemin ilk flokçularından Arap Muzaffer bakın neler anlatmakta:

“ Göztepe’de deniz sporunu ve özellikle yelkenciliği başlatan kişi Taşçi Mehmet dir. Göztepe Spor kulübünde senelerce Divan Başkanlığı görevini yürütmüş olan rahmetli Reşat Selamioğlu’nun talimat ve desteği ile bu işi başarmıştır. İlk yelkenciler Taşçı Mehmet, Mehmet Yılmaz ( Müfit Yılmaz’ın abisi) vi bir dönem Müfit Yılmaz’ın flokçusu olarak ben Arap Muzaffer ve Klüfik Kemal ile Dragoncu Erdem Erzeybek (Ergun li birlikte yarışırdı) bunları takiben Samim Tara, Orgün (Kılçık), Özdemir Tırnaklı, Ali Değerli, Ünal Eriş, Yılmaz Banduk, Erdal Barkay, Şahin Güngör, Şakir Sözüer ve kısa bir dönem için Yıldıran Aslantürk’ü sayabilirim. 8 Yıldıran’ın annesi Ameriken Kız Kolejinin beden eğitimi öğretmeni olduğundan küçük yaşta sporla tanışmış ve senelerce Göztepe Basketbol takımında oynamıştır.)

O dönemlerde yarış tekneleri standart değildi. Boyu, ağırlığı ve donanımları farklı idi, bu nedenle yarışla çençli ( değişimli) yapılırdı. İlk günün birinci olan ekibi ile sonuncu olan ekibi ertesi günkü yarışlara teknelerini karşılıklı değiştirerek katılırdı. Belli bir değiştirmi usulü tüm ekiplere uygulanır, teknler arası fark giderilip eşitlik sağlanmaya çalışılırdı. Yarışlar Pirat, Şarpi ve Dragon kategorilerinde yapılırdı. Daha sonra Flying Dutchman, Star, Finn, Sun Fish ve Kadet gibi sınıflar da devreye girdi. Türkiye Şampiyonluklarında bazen İzmir Körfezinde bazen İstanbul Kalamış koyunda yapılırdı. Üst üste gelen başarılarla zirve yapan İzmir yelken sporu körfezin kirlenmesine paralel gençlerin ilgisini çekmez oldu ve köreldi. Yelken Şubesi Çeşme’ye taşındıysa da bu giriim kurtarıcı olmadı. Günümüzde küçük yaş gruplarına yönelik 2 Kadet” sınıfı eğitim ve yarışmalarına hız verilmiş ola da o eski günler zor geri gelir diye düşünmekteyim.

Göztepe kulübü yelken sporuna paralel olarak futbolda da önemli bir atak gerçekleştirmiştir. Özellikle rahmetli Adnan Süvari’nin İngiltere’de eğitimini tamamladıktan sonra antrenör ve rahmetli ağabeyi Sabahattin Süvari’nin de idareci olarak görev alması ile sistemli bir yapılanmaya gidildi. Kulüp binasına bir kat ilave edilip buraya bir kütüphane yapıldı (!) ve bir bölümü de kmp yeri oldu. Derken başarılar gelmeye başladı. “ Bir minibüs dolusu taraftarı var “ denen kulüp başarılı sonuçlar ile seyirci sayısını arttırdı… Bir dönemin yenilmez armadası olan kulüp zamanla çaptan düştü. Adnan Süvari’nin vefatı sonrası başarılar tarihe mal oldu ( akla ilk gelen futbolcu elbette kulüp isimin kendine soyadı alan Fuat Göztepe’dir. Bunun yanında efendi davranışları ve güzel futbolu ile gönüllerde taht kuran Gürsel, Güler Aksel, Ali Artuner, K.Mehmet, Çağlayan, Nevzat, Hüseyin, Ali, İhsan, B.Mehmet, Ertan, Nihat, Fevzi , Halil ve bir dönem Göztepe’de oynayıp Galatasaray kulübüne transfer olan Bahri ve Talat ilk akla gelenler.

Yazar : Mehmet Demirağlı ( 1943 - )

İzmir Bayraklı doğumlu, Karşıyaka Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İzmir ve İstanbul’da serbest avukatlık yaptı. 1987-2008 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde Atatürk İlkeleri, Uygarlık Tarihi, Sanat Hukuk, İmar Hukuku ve İş Hukuku dersleri verdi. “Anılar, Alıntılar ve Yorumlar Işığında Yeniden Devrim” adlı ilk eseri 2009 yılında yayımlandı. 
Bu Habere Ait Diğer Fotoğraflar

  • İmbat İzmir'e Küstü - Göztepe Yelken  - 24.06.2016
  • İmbat İzmir'e Küstü - Göztepe Yelken  - 24.06.2016
Toplam Görüntülenme : 1433
Tarih : 24.06.2016
Yazar : Admin

Etiketler : ziya selamio?lu , goztepe , mersecilik ne demek , fetul kalk?? gztepe yelken


Bu Haberi Forumda Tartışmak İçin TıklayınYorumlar

Yorum Yap


www.göztepe.com Taraftar Burada © 2015 | Künye - Privacy Policy
Instagram Takipçi Kasma Instagram Takipçi Kazanma